Föredrag

En presentation av våra föreläsare i bokstavsordning

Möjligheten att förköpa biljetter till föreläsningar upphörde 10 juli.
Förköp kunde göras till max 50% av platserna.
Resterande platser är gratis och öppna för alla, men plats kan inte garanteras.

Föredragsprogram

LÖRDAG

Föreläsare

Ämne

10.00-10.40 Kenneth Johansson, Ingemar Eliasson Invigning
11.00-11.45 Niklas Hertzman Arkiv Digital och dess möjligheter
11.00-11.45 Anders Nordström - SVAR Riksarkivet SVARs Digitala forskarsal
11.00-11.45 Sveriges Släktforskarförbund
Viktoria Jonasson & Barbro Stålheim
Farmors porträtt och morfars gravsten - presentation av några databaser
11.00-12.00 Peter Sjölund DNA i släktforskningen
12.15-13.00 Ulf Karlsson Bli äldre utan att åldras
12.15-13.00 Berith Sande Arkivcentrum Värmland - en jätteresurs för Värmlandsforskarna
12.15-13.00 Mette Gunnari (DIS Norge) Släktforskning i Norge
12.30-13.45 Christopher O`Regan Berättar om sitt 1700-tal
13.30-14.15 Crista Cowan (Ancestry) The Barefoot genealogist (på engelska)
13.30-14.15 Lantmäteriet, Lynne Ralstad Lär dig hitta i historiska kartor
14.10-15.10 Martin Dackling Släktgårdar: "En modern skapelse"
14.00-16.30 Sveriges Släktforskarförbund Skrivarkurs
14.45-15.30 Niclas Persson Mötet med den finska befolkningen (Gottlund)
14.45-15.30 Anders Nordström - SVAR Riksarkivet SVARs Digitala forskarsal
15.30-16.30 Kristin Mikalsen Norges roll i den svenska utvandringen
15.45-16.30 Ann-Louise Paulsson Släktforskning med Ancestry
15.45-16.30 Birgitta Renström Linde Huldas hemlighet
 

SÖNDAG

Föreläsare

Ämne

10.00-10.45 Ann-Louise Paulsson Släktforskning med Ancestry
10.00-10.45 Per Erik Tell Svenska spår i Argentina
10.00-11.00 Annika Sandén
INSTÄLLT PGA SJUKDOM
Missdådare: Brott och människoöden i Sverige
11.15-12.00 Niklas Hertzman Arkiv Digital och dess möjligheter
11.15-12.00 Eva Kaijser Svenska Hem - Den sanna historien om fröken Frimans krig
11.15-12.00 Anders Nordström - SVAR Riksarkivet SVARs Digitala forskarsal
11.30-12.30 Jan Myhrvold Skogsfinsk invandring
12.30-13.15 Kenneth Larsson Släktforskning på bredden
12.30-13.15 Sveriges Släktforskarförbund
Viktoria Jonasson & Barbro Stålheim
Farmors porträtt och morfars gravsten - presentation av några databaser
13.00-14.15 Christopher O`Regan Berättar om sitt 1700-tal
13.45-14.30 Mette Gunnari (DIS Norge) Släktforskning i Norge
13.45-14.30 Peter Olausson Värmlänningar i rörelse
14.45-15.30 Björn Lippold Knekten i helg o söcken
14.45-15.30 Claes-Håkan Jacobson Rosebud Sioux - Ett folk i förvandling
14.45-15.30 Family Search, Synnöve Nilsson Tre värmlandsemigranters liv speglat genom FamilySearch

Lokaler

Följande lokaler används till föredragen:

Kongressalen
SOLA
Erik Gustaf Geijer
Harry Nyqvist

Vilka föredrag som är i vilken lokal kommer att tydligt affischeras under Släktforskardagarna.